pondělí 4. února 2013

Můj projekt - Georgia O´Keeffe

Oriental Poppies, r. 1928, olej na plátně, 76,2 x 101,9 
zdroj: Britta Benke: Georgia O´Keeffe


 Jednou z malířek, které mě osobně uchvacují, je americká umělkyně Georgia O´Keeffe. Miluju její velkoformátové obrazy květin i její abstrakce či obrazy New Yorku. Strašně bych je chtěla vidět někdy na živo. Nedoufám, že bych je mohla shlédnout někdy u nás v ČR. Tak doufám, že jednou třeba ve Vídni či Berlíně....
Ještě nedávno jsem nenašla žádný česky psaný text na internetu, který by se zmiňoval o jejím životě a tvorbě. Tak jsem si překládala anglickou wikipedii, abych se něco dověděla. Teď už je situace lepší a na různých českých serverech i na české wikipedii se dá najít životopis této malířky.
Ale co se týče literatury, tak zde jsem zatím nenašla žádnou česky psanou biografii Georgie.
(a musím podotknou, že biografie malířů a malířek vyhledávám a sbírám)
Ulovila jsem "pouze" krásnou knihu Britty Benke:Georgia O´Keeffe 1887-1986  Blumen in der Wüste (Květy v poušti) z nakladatelství Taschen, ale bohužel pro mě - je v němčině, a já ovládám pouze angličtinu, tak doufám, že ji jednou seženu i v angličtině a rozšířím si obzor.....
Velmi mě potěšilo, že američtí filmaři život Georgie zfilmovali (v r. 2009) v hlavní roli s Joan Allen a Jeremy Ironsem. Pokud Vás to zajímá – film si můžete stáhnout zde.
zdroj: www.hollywoodchicago.com

P.S.: Životu Georgie už se věnuji nějaký rok, ale stále jsem ještě nedošla v překládání ke konci jejího příběhu, tak prosím, omluvte, že je stále nedokončený. Času je strašně málo na všechny koníčky  a zájmy, ale doufám, že brzy zase doplním chybějící část do skládanky.

 Pzn.: Všechny ilustrační fota pocházejí z knihy Britty Benke:Georgia O´Keeffe 1887-1986  Blumen in der Wüste z nakladatelství Taschen.


Georgia O´Keeffe

 Životopis
Georgia Totti O´Keefe (15.listopad 1887 – 6.březen 1986)
byla americká umělkyně. Je spojována s americkým jihozápadem,
kde našla inspiraci pro své umění a částečně s Novým Mexikem,
kde se usadila v pozdějším věku.
O´Keeffe byla velká osobnost amerického umění od let 1920.
Je především známá obrazy ve kterých syntetizuje abstrakci a
obrazy květin, skal, ulit, zvířecích kostí a krajin.
Její obrazy znázorňují ostře tvarované formy, které jsou plné jemných tonální přechodů různýchbarev. Často transformovala osobní téma do silných abstraktních obrazů.Rodiče - Dětství - Studium


„Moje první vzpomínka je na jas světla...všude světlo. Sedím mezi polštáři na dece na zemi..
a sleduji obrovské bílé polštáře"

O´Keeffe se narodila na statku na rozlehlé mléčné farmě v Sun Prairie, ve Wisconsinu 15.listopadu 1887.
Její rodiče, Francis Calyxtus O´Keeffe a Ida Totto O´Keeffe byli farmáři.
Otec matky Idy Totto  byl maďarský imigrant- George – po něm byla Georgia pojmenována.
Georgia byla první děvče a druhá ze sedmi dětí.

Vzdělání pro dívky bylo v rodině tradicí.
Matka Georgie Ida studovala na východě Ameriky.
Všechny dcery kromě jedné se tedy pod vlivem matky staly „profesionálními ženami“.
Georgia navštěvovala Town Hall School ve Wisconsinu, tady získala první návody na malování od místní akvarelistky Sary Mann.
Když byla  v osmém ročníku zeptala se dcery zaměstnance farmy, co bude dělat až vyroste.
Dívenka odpověděla, že neví, ale  Georgia odvětila jasně...:
„Já budu umělkyně!“ – „ Nevím, odkud se ta myšlenka vzala...Vím jenom, že od té chvíle, ji nemohu dostat z hlavy.“
Střední školu vychodila v Madisonu, Wisconsinu.
Na podzim r. 1902 se rodina přestěhovala z Wisconsinu do Williamsburgu na pobřeží Virginie. Georgia zůstala ve Wisconsinu se svou tetou a dokončila školu v Madisonu a
k rodině se přidala v r. 1903.
Ve věku 16-ti let Georgia měla za sebou 5 let soukromých výtvarných hodin v různých školách ve Wisconsinu a Virginii.
Jedna konkrétní učitelka Elizabeth Willis podporovala Georgii, aby pracovala svým vlastním tempem a poskytovala ji příležitosti, které ostatní studenti vnímali jako nefér.
Někdy mohla pracovat intensivně, a jindy nemohla pracovat několik dní. Když na to byl
upozorněn ředitel, odpověděla:...“Když Georgia. dostane inspiraci, je schopná udělat za den, co vy uděláte za týden..“

Po dokončení středoškolského studia ve Virginii  r.1905 odjela do Chicaga, kde bydlela u své tety a zapsala se na Art Institute v Chicagu. Následující rok se na Institut už nevrátila, protože
onemocněla tyfem. Místo toho se zapsala na Art Student League v New York City.
Zde studovala u malíře Williama Merritta Chase.

Během studia na A.S.League požádal Georgii student Eugene Speicher, aby mu pózovala.
Když viděl, že v ní nabídka vyvolala nevoli, komentoval to takto:“Nezáleží na tom, co uděláš,
já se stanu velkým malířem, a ty nejspíš skončíš jako učitelka kreslení v nějaké „dívčí“ škole.“Později Georgia s pózováním souhlasila.

Nicméně v roce 1908 vyhrála cenu Williama Merritta Chase za zátiší se svou olejomalbou
„Dead Rabbit with Copper Pot“ (Mrtvý králík a měděný hrnec). Výhrou bylo stipendium
pro účast v letní škole u jezera George v New Yorku. Mezitím navštívila v NYC výstavu
Rodinových akvarelů v galerii „291“ , kterou shodou okolností vlastnil její budoucí manžel fotograf Alfred Stieglitz.


***
Georgia byla také mimo jiné žačkou českého moderního umělce Vojtěcha Preissiga
(1873-1944), který pobýval v letech 1910 až 1931 v Americe a působil na uměleckých školách. 


Zaměstnání učitelky
Na podzim roku 1908 se Georgia odrazena od své práce, už na Art Student League nevrátila a odstěhovala se do Chicaga, kde si našla zaměstnání jako komerční umělkyně.  
V tomto období Georgia nevzala do ruky štětec a řekla, že se jí z pachu terpentýnu dělá špatně.
Vrátila se k rodině do Williamsburgu a přihlásila se na zdejší univerzitu. V roce 1912 ji napsal přítel z Texasu, že se zde uvolnilo místo učitele v Amarillu. Georgia zažádala o místo
a nastoupila od podzimního semestru. Zůstala tady do r.1914 a během doby zajížděla v letních
měsících do Virginie učit na univerzitě. Navštěvovala také zdejší letní školu a byla inspirována znovu k tvorbě po té, co ji profesor Alon Bement seznámil s novátorskými nápady Arthura Wesleyho Dowse. Dow povzbuzoval umělce, aby se vyjádřili v harmonických kompozicích a kontrastech světla a stínu. Učení Dowa silně ovlivnilo Georgii
v tvorbě. Pomáhala Bementovi jako asistentka výuky několik let, než se vrátila do Texasu vyučovat nováčky na katedře umění na univerzitě West Texas A&M  jižně od Amarilla. Přírodní krása nedalekého rozlehlého kaňonu Palo Duro „vytesaná větrem a vodou“   ji velmi inspirovala.New York
Na počátku r. 1916 přivezla  Anita Pollitzerová ukázat několik Georginých maleb  Alfredu Stieglitzovi do jeho galerie „291“ v New Yorku.
Když je zhlédl vykřikl, „Konečně, žena na papíře!“. Řekl Anitě, že kresby jsou ty nejčistší,nejjemnější a nejupřímější věci, které se objevily v „291“ po dlouhé době, a proto by je rád vystavil. Georgia poprvé navštívila galerii 291 v roce 1908 a později při několika příležitostech, ale nikdy se Stieglitzem nemluvila...ačkoliv měla vysoké mínění o jeho názorech jako kritika. V dubnu Stieglitz vystavil 10 jejích kreseb. Před výstavou ale nebyla G. požádana o svolení a dozvěděla se to pouze z doslechu.Poprvé  tedy konfrontovala Stieglitze kvůli kresbám..a později svolila k vystavení děl. 
Georgina první solo výstava v "291" byla zahájena v dubnu 1917. Většina vystavených děl byly akvarely z Texasu. Po výstavě se Stieglitz rozhodl galerii zavřít vzhledem k finančním problémům ale řekl: „Tak, končím..ale dal jsem světu ženu...“
Během zimy Georgia onemocněla chřipkou, která zachvátila zemi. Vzala si volno od vyučování a později dala výpověď. Nejspíš byla pod nátlakem společnosti, která podporovala její výpověď, vzhledem k jejím radikálním názorům na vstup Spojených států do války v Evropě...a současně dalším názorům odlišným od většiny, které šokovaly toto malé Texaské městečko.
Stieglitz ji povzbuzoval, aby se vrátila do New Yorku. V té době se do Georgie zamiloval a usiloval o vztah. Žil v nešťastném manželství a odstěhoval se z rodinného domu do svého ateliéru.
Georgia nastoupila na vlak v červnu 1918, aby se vrátila do New Yorku ke Stieglitzovi...a k novému životu, který z ní vytvoří jednu z nejdůležitějších umělkyň století..


 O´Keeffe a Stieglitz 

Alfredu Stieglitzovi bylo 54 let, když Georgia přijela do New Yorku...byl o 23 let starší než ona.
Studoval v Berlíně techniku a fotografii, než se koncem století vrátil do Spojených Států  a otevřel si galerii „291“.Byl průkopníkem v umění fotografie a sám seznamoval Ameriku s pracemi Picassa, Matisse a Cezanna v galerii..a současně publikoval velmi respektovaný časopis „Camera Works“ (Fotografie).
Krátce po jejím příjezdu vzal Alfred Georgii do rodinného domu Stieglitzů u jezera George v Adirondack Mountains. V nadcházejích letech se vraceli se do domu u jezera každé léto. Během těchto let zde Georgia  vytvořila mnoho maleb krajiny jezera George.
Od začátku jejich vztahu Stieglitz vášnivě fotografoval Georgiu. Vytvořil přes 300 jejích portrétů mezi lety 1918 až 1937. Většinu erotičtějších póz vytvořil prvních několik let jejich manželství.
Stieglitz byl Georgin nejdychtivější podporovatel...aranžoval výstavy a prodával její malby. „O´Keeffe“ nebyla pouze drahá, ale sběratel musel dosahovat Stieglitzovy neurčité úrovně, aby ji mohl vlastnit. V té době byla v uměleckém světě známa pouze jako „O´Keeffe“. Zřídka podepisovala malby, místo toho občas poznačila „OK“ na zadní stranu plátna.
Alfred se rozvedl se svou manželkou v září 1924 a začal tlačit Georgii do manželství. Nebyla ochotná a neviděla důvod brát se teď, když do té doby spolu žili už od roku 1918 a přežili i skandál.. Nakonec povolila a vzali se koncem prosince.
Během dlouhých zimních měsíců v New Yorku začala malovat své rozměrné květiny, jedny z jejích nejpopulárnějších prací dnes. Dokončila svou první obrovskou květinovou malbu v roce 1924.
„Většina lidí ve městě spěchá tak, že nemají čas podívat se na květinu. Chci, aby ji viděli, ať chtějí nebo ne“.

Obrovské malby květin byly poprvé vystaveny v r. 1925. Malba Kaly byla prodána za 25.000$ v roce 1928 a umělecká média upřela na „O´Keeffe“ pozornost jako nikdy předtím.Finanční úspěch Georgii  konečně dokázal, že se umělec může uživit malováním.
 V roce 1925 se ona a Stieglitz přestěhovali do hotelu Shelton v New Yorku, vzali si apartmá v 30. patře nové budovy. Žili zde 12 let a s tak úžasným výhledem začala Georgia malovat město.
 „Nemůžu malovat New York takový jaký je, ale spíš tak, jak ho cítím.“
V roce 1928 Georgia začala cítit, že potřebuje cestovat, aby našla nové zdroje inspirace pro své malování. Nároky každoroční výstavy si žádaly nový materiál. Přátelé, kteří se vrátili ze západu a jejich vyprávění  probudili v Georgii touhu vidět a objevovat nová místa. Alfred netoužil opustit New York a jezero George – nesnášel změny jakéhokoliv typu.
V květnu 1929 Georgia vyrazila vlakem se svou přítelkyní Beckou Strand do Taosu v Novém Mexiku....na výlet, který na vždy změnil její život.
Příběh Georgie O´Keeffe budu doplňovat – zde zatím můj průzkum končí...


Zdroje:

Britta Benke:Georgia O´Keeffe 1887-1986  Blumen in der Wüste

http://en.wikipedia.org/wiki/Georgia_O´KeeffeOdkazy – obrazy Georgie O´K.:

Sbírka děl online – Museum Georgie O´K.


Plakáty – umělecké reprodukce Georgie O´K.

Poznámka, co se týče vlastnických práv:
Toto je nekomerční osobní průzkum určený ke  vzdělávání, můžete z něho čerpat, jak se vám libo. Doufám, že tímto lehce zmedializuji Georgii v Čechách :-). 1 komentář:

  1. Hello...such a beautiful post and tribute to such an amazing artist..she is truly inspiring! Thanks for this magical look at her and her art!
    Fantastic!
    Victoria

    OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za návštěvu a komentáře!
Thank You for your visit and comments!