úterý 15. ledna 2013

Přichází slunce - Here Comes the Sun

colored pencils and pastel


V zimě, kdy je všechno schované pod sněhem, mi nejvíc chybí živé květiny a slunce. Radost mi dělají jen moje orchideje doma, které kvetou teď - kdy skoro nic jiného nekvete. A proto si maluji svůj vlastní svět – co mi chybí, to si nakreslím :-D. (Pozor, nefunguje to vždycky !-). Dnes jsem ve své kresbě spojila obojí – květinu i sluneční záři. Chvíli jsem přemýšlela, jak docílit toho, aby barvy na mých kresbách pastelkami byly syté a zářivé stejně jako na mých obrazech malovaných pastelem a akvarelem. Nechci pokaždé použít akvarelovou podmalbu a tak jsem si řekla, že zkusím suchou podmalbu – pastelem. Dnešní obrázek je malovaný pastelkami s podmalbou suchým pastelem. Myslím, že se mi záměr povedl a budu tuto techniku používat i dál....Doufám, že Vás zářivě žlutá květina potěšila a dodá Vám energii stejně jako mě.

Dnes mám ještě speciální poděkování mým novým čtenářům z řad blogerů.
Chtěla bych tímto poděkovat těmto: LisaChrista a Victoria ze zahraničních blogů a
AlisVerunce a Janyany z českých blogů, že si najdou chvilku prohlédnout si můj blog a že ho komentují. Velice mě takováto zpětná vazba těší a ráda s Vámi komunikuji,
Díky a budu se těšit na vaše komentáře a nové příspěvky na vašich blozích.

In the winter time when everything is hidden under the snow I miss the flowers and sun most. I enjoy only my orchid in bloom at home which is flourishing now in this cold season. And that´s why I paint my own world – what I miss I paint (but it´s not always possible !-)
 I have combined in this painting both – flower and the sunshine. I was thinking how to achieve the colors to be bright and saturated in my drawings the same as in my pastels with the waterolor underpainting. I don´t want to use the watercolor everytime so I have tried the dry underpainting – dry pastel. This painting is painted with colored pencils with pastel underpainting. I think it works and I will use this combination in future too. I hope you will enjoy this bright yellow flower too and it will give you an energy like it does to me...

Today I´d like to thank especially  my new fellow bloggers.
Thank you Lisa,Christa and Victoria from foreign blogs and.....AlisVerunka a Janyany from the czech blogs – thank you for finding time to read my blog and leave  comments. I enjoy very much this feedback and I like to communicate with you.
Thank you and I will look forward to your comments and also  new posts on your blogs.

2 komentáře:

 1. oh Marela!!!I see my name!!!Thank you,thank you,thank you!!!-)))
  your flower is soooo beautiful with the blue background!!!!-))
  kisses
  Christa

  OdpovědětVymazat
 2. Yay..thanks for such beautiful and kind words! I always look forward to your fantastic art and seeing everything you create, you are very talented and inspiring! This new piece is so wonderful..the vibrancy in the golden petals..the gorgeous blue-purple backdrop really stands out too..fabulous flower..so pretty! I too miss summer and all the blooms..
  yay..I am excited to check out all of these new blogs..thank you again!
  HUgs and Happy Creating!
  Victoria

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za návštěvu a komentáře!
Thank You for your visit and comments!