čtvrtek 2. května 2013

Tempera Abstraction No. 4Dnes poslední ze série abstrakcí malovaných temperou. Poslední dobou mám trend buď fotit nebo malovat abstrakce. Téměř vůbec nekreslím....Jakmile totiž začalo všechno kvést, jsem jak dítě v cukrárně a pobíhám od jedné květiny ke druhé a sbírám nové náměty...Abstrakce je pro mě něco jako neprobádané teritorium, baví mě si hrát s barvami a zkoumat vztahy mezi barvami i novou techniku...Říkám si, že si tohle hraní můžu dovolit, protože na zdi mi visí spousta konkrétních prací a nemusím momentálně sama sobě nic dokazovat.....
Na stojanu už mám další rozpracovanou abstrakci, ale pomalu začínám zase cítit potřebu kreslit....
Vím, že abstrakce nejsou tak výmluvné jako konkrétní obrazy, ale třeba si najdete něco pro sebe i v této...
Budu ráda za Vaše postřehy...
Krásný Máj - hodně lásky, slunce a tepla Vám přeje eM...
----
Today it is the last painting from the tempera abstraction series. In these day it´s a trend for me to take photos or paint abstractions...I am not drawing at all...Once everything is in bloom I am like a child in the sweetshop :-) and running from one flower to another...and collecting new flower themes.
Abstraction is something like unexplored territory for me, I like to play with colors, research the relationship between them and new technique too. I tell myself I can afford it, because there is a lot of my definite work hanging on the walls in my studio - so for now I don´t have to prove anything to myself..
There´s a new painting in progress on my easel but slowly I am beginning to feel a need of drawing..
I know that abstractions aren´t so expressive, but maybe you will find something for yourself in this too.
I will be glad to read your insights.
I wish you lovely May - lot of  love, sun and warm!
eM


Tempera Abstraction Series7 komentářů:

 1. Ty dva ve spodní řadě....
  Aaaaach...
  Moc se mi líbí :-)
  S temperami mi to nikdy nešlo:-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě moc těší, že se líbí...No, ze začátku jsem s temperami pěkně válčila než se to trochu usadilo. Ale dcera mi teď povídala o akrylových barvách, ty schnou velmi rychle, tak možná zkusím i je....

   Vymazat
 2. dear eM
  I don't thin that you have right about abstractions,that they aren´t so expressive!!!No..no my friend...i feel so so so good if i watch them.All are very very very beautiful with lovely colors!!!!!
  I be waiting for your next work-))))
  Many kisses+hug
  Christa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dear Christa, thank you very much! I am glad my abstraction make you feel good - it´s the best reward for an artist! Have a lovely weekend!!

   Vymazat
 3. I love your abstract art and find it very expressive and symbolic! i see and feel the energy in them..to me..the ones with the lines/almost crossing or coming apart..makes me feel like intercepting the beginnings of a crossroads..or leaving a certain pattern.....or seeing it the other way...lines coming together..is also a symbolic re-alignment with the self..it is very intriguing to see it in many ways! Love it!and the other two..like plumes..feathers ..rainbow flames....the life-force emerging..the breath..very transformative!
  Beautiful!!
  Victoria

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dear Friend, I am so glad you can see so many aspect in my abstraction effort. You are able to read between the lines...And when I think about it - you are right!!!
   Abstraction is the best way to express the unconscious influences I think - I paint and don´t know what I am painting but it has a sense :)...Thank you for your words, they are so inspiring for me, always. Hugs eM - Wish you lovely weekend!

   Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a komentáře!
Thank You for your visit and comments!