úterý 12. srpna 2014

Open Window

Co uděláte když Vám někdo zavře dveře před nosem?
Otevřete okno něčemu jinému, někomu jinému :-)


Tento obraz jsem malovala na zakázku jako narozeninový dárek pro maminku mé kamarádky, aby měla ve městě každý den krásný výhled z  okna.
Byl to po dlouhé době můj další "realistický" obraz a jsem ráda, že jsem ho mohla tvořit.
Dlouho jsem se totiž nacházela v období, kdy jsem nebyla schopna okno otevřít a jen zírala na zavřené dveře, proto ke mě ani nepřicházely ty správné vizuální představy, jak by měl obraz vypadat....nedokázala jsem to téma v sobě najít a malovat něco, pro co nedokážu najít v sobě rezonanci, prostě neumím a nechci.
A ejhle sešel se týden s týdnem, měsíc s měsícem a najednou zde byla ta správná představa.

(fotka malinko "požrala" teplé tóny,
 bohužel jsem fotila obraz před expedováním za deštivého dne...)

Tvořila jsem dle fotografické předlohy, nikoliv vlastní, ale namíchala jsem si do obrazu své vlastní ingredience - naději, čerstvý svěží vánek vanoucí ze zahrady, jemnou křehkost květů ve váze, snění,...pootevřené okno své duše vstříc pěkným věcem - smutku a trápení už snad bylo dost....
Obraz je malovaný jenom suchým pastelem, ale ráda používám pastel jako barvy a vrstvím ho, obraz je mnohovrstevnatý, každou vrstvu zafixovávám, každé vrstvě dominuje jiná barva.
Výsledkem je pak takové ála impresionistické "tetelení" barev.
použitá paleta barev je sice chladnější, ale i maličko teplé barvy jsem použila k oživení a prohřátí...

Aby obraz opravdu evokoval okno je malován ve formátu 50x70cm..

Přeji tedy jeho majitelce, aby jí pohled z tohoto okna dělal stále radost. Co jiného si tvůrce může přát.

I Shelly se přišel podívat, co to máme v ateliéru za nové okno :-D

18 komentářů:

 1. Hele a Shelly už taky čučí z otevřeného okna! ;) Jo a já miluju tohle Tvoje impresionistické tetelení - je to nádhera a pokaždé jsem u mamči, nestačím se vynadívat z jejího nového okna =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No Shelly čučí z okna furt že, vyhlíží hmyz a ptáčky, ale je vidět, že ocení i to namalované okno :-)
   Budu se muset více tetelit !-), doufám, že mi to půjde...Jsem strašně ráda, že Vás nová vyhlídka obohacuje, naparuju se tu jako pávice u okna...nééé, strašně to potěší, však víš :-*

   Vymazat
 2. Wow, obraz je úžasný! Jakmile jsem obraz uviděla, okamžitě jsem si představila, jak by vypadalo i okolí.:-) Chladnější barvy mi vůbec nevadí, evokují mi barvy, které lze vidět brzy po ránu, když ještě není slunce v plné síle. Majitelka musí být nadšená!
  Pastel Ti jednoduše sedne! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé Anet díky moc za slova chvály, jsem ráda, že obraz pozitivně působí i na jiné. Já mám občas problém malovat jásavými barvami, přece jen ta chladnější paleta je taková uklidňující a meditativní :-D
   S pastelem jsme se hledali až jsme se našli :-) Ještě jednou díky, moc to potěšilo.

   Vymazat
 3. Je to nádhera, tak klidný pohled z okna, trocha romantiky...jsi vážně velice dobrá! Já nejsem schopna ani jít koupit ty malířské barvy na stěny. Raději jedu k moři a v září do USA zavzpomínat na mladá léta. Dokud je to možné a mám na to sílu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martinko moc děkuji!!! Jsem moc ráda, že se líbí. Chápu, že raději jedeš k moři nebo si zavzpomínat za oceán, věř, že kdybych mohla tak taky poletuju :-), ale třeba malování stěn mě baví taky a maluju si je sama, skvěle si u toho vyčistím hlavu, ale letos na to kašlu, natřela jsem si jenom malý stoleček a radějc teda stojím u stojanu .-)

   Vymazat
 4. Hele Sheldor, tam spím já! :o))))))))))))))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sheldor s Macíkem Ti tam zahřívají místo :-*

   Vymazat
 5. Nádherné! I hned to u mě vyvolalo takový ten klid a spokojenost. Také se mi líbí, jak je to všechno takové měkké a načechrané, paráda! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě moc těší, že jsem dokázala tu atmošku zamýšlenou přenést i na diváka :-)...řekla bych, že takový pohled po ránu z okna by člověka hned naladil :-), takže jsem ráda,že jsem dokázala vytvořit takový "optický klam", který potěší očko....Moc díky za slova chvály.

   Vymazat
 6. Moc hezky vystižená nálada.. a vůbec bych neřekla, že je to pastel, vlastně bych nevěděla, co je to. Krása.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mám opravdu radost, že se záměr s náladou vyvedl :-) a také, že není na první pohled znát, že je to pastel, to si samolibě říkám, že je možná známkou toho, že mám techniku zmáklou tak jak chci !-)
   Děkuju za milá slova!!!

   Vymazat
 7. je to nádherné naozaj... waw

  OdpovědětVymazat
 8. Your mum's friend is a very lucky person to be getting such a beautiful gift. It is a lovely piece.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lisa thank you very much for your kind words, I am so pleased! :-D

   Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a komentáře!
Thank You for your visit and comments!