středa 14. srpna 2013

Pastel Abstraction: Heart of SummerZdravím Vás opět po nějaké době,

ačkoliv se tady na blogu chvíli neobjevila nová tvorba, v mém ateliéru se přesto pořád něco děje. Tak nějak pocitově mi vyšlo, že po ztvárnění figury ženy, což je naprosto konkrétní záležitost, jsem měla teď chuť "střihnout" si nějakou tu abstrakci.
A když už jsem namalovala jarní abstrakci, bylo načase namalovat něco letního - zhmotnit své pocity v barvách :-). Možná je Vám docela horko a oči musíte trochu přivřít, aby Vás pohled na ty syté barvy příliš neoslnil - ale to je v pořádku - díváte se přímo do "srdce léta" (Heart of Summer)  :)......Není divu, v těch nedávných tropech se mi vařila hlava i krev a ani v ateliéru se mi moc tvořilo nechtělo a tak se to projevilo i na papíře...
Ale řeknu Vám, takovýto obraz Vás krásně zahřeje v zimě. I roční období jsou nerozlučně spojená s barvami - zatímco se v létě chladíme pohledem na všechny odstíny modré až fialové (takové barvy budou na mé paletě zase v zimě:), tak v zimě se potřebujeme prohřát sálavými a teplými barvami... Zdá se, že já, věčná zimomřivka, se pokouším schovat si nějaké to teplo na zimu - uskladnit ho v obrazech .-D.
Tentokrát jsem se při malování abstrakce nechopila štětce a temper, ale vrátila jsem se k mé největší lásce - pastelům. Prostě s nimi mi jde nejlépe vyjádřit to, co chci.
Abstrakce je čistá hra barev, ale zdá se, že i tahle hra má svoje pravidla. Například jsem zjistila, že pokud chcete udržet určitou lehkou a teplou atmosféru malby, tak tmavé barvy jednoznačně chtějí být v dolní části obrazu - jakoby uzemňovaly to horkost a neuchopitelnost.....
Při abstrakci se člověk hodně učí, jak barvy fungují - nepřeplnit prostor barvami, zkombinovat je tak, aby byly oku lahodící, vytvořit jednotlivé barevné plochy tak, aby obraz nepůsobil roztříštěně a naopak udržovat nějakou jednotící linku.
Abstrakce je z větší části záležitost intuice a podvědomí, ale oko to tady usměrňuje :-)

Ať se Vám líbí a krásný barevný den Vám přeji!


Srdce léta

V letních horkách je v ateliéru nejlepším přítelem větrák .-)

Horká pastelová paleta s kapkami chladivě modré....

Když je na všechno moc horko anebo mě zmáhá únava,
natáhnu se na gauč a čtu si staré ročníky mého oblíbeného časopisu,
zapisuju si citáty nebo myšlenky pro blog či úkoly na příště.....


Žena v mém ateliéru čeká na svůj rám.....
Na co asi myslí?
10 komentářů:

 1. Krásne. Úplne to vystihuje tú horúčavu von. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Lio! Jsem moc ráda, že se mi to horko podařilo vystihnout :-)

   Vymazat
 2. Jak já si vždycky u tvých článků odpočinu, to nikdo neví. Nádherné malby, milá a pravdivá slova a všechno to spolu ladí a hřeje stejně jako venku sluníčko. Díky, děkuju, milá eM. :-*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Vivi, to mě zase hřejou Tvé komentáře... a já si chodím odpočinout na Tvůj blog - takže je to velmi velmi vzájemné :-)..Moc mě to těší, že se Ti u mě líbí ani nevíš jak!!

   Vymazat
 3. To je neuvěřitelné jaké teplo a dojem z horkého léta z obrazu vychází! Úžasné, připomíná mi to vlnění horkého vzduchu na pouštích...takový obraz bude v zimě velmi užitečný, pohled na něj člověka okamžitě zahřeje;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Anet, tak to mě moc těší, že se mi podařilo ty pocity z horka přenést i do obrazu a budu ráda, když sem v zimě přijdeš ohřát :-D.

   Vymazat
 4. Milá eM, myslím, že víš, že mám pro Tvé abstrakce slabost. Jsou zkrátka dokonalé. Opravdu bych si tě ráda půjčila domů. Nežertuji. :)

  Zdraví Jane

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc Jane za Tvé milé komentáře a jsem ráda, že se Ti líbí mé abstraktní povlávání tak, že bys mě snesla i doma !-)..Měj se moc krásně! eM

   Vymazat
 5. Nádherný! Až budu milionářka, určitě si od Tebe něco koupím :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Bello, to je moc milé :-). Ale nemusíš být ani milionářka - jsem amatérský malíř a moje ceny jsou taktéž tomu přizpůsobeny....:) Ovšem možná jednou po mé smrti, kdo ví, můžu dopadnout jako Van Gogh !-D). Děkuji za milou návštěvu!

   Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a komentáře!
Thank You for your visit and comments!